Lirica

2,500L

LIRICA

Primitivo di Manduria D.O.C.

Prodhuar me rrush Primitivo, e vjelur me dorë në dhjetëditëshin e parë të shtatorit.

Fermentimi alkoolik në temperatura që nuk i kalojnë 25°C, më pas maturohet prej të paktën 6 muaj në fuçi të mëdha lisi sllav. Alkooli 14,5% vol.

Ngjyrë e kuqe rubini me nuanca të kuqe. Aromë intensive dhe elegante, me nuanca të dukshme frutash të errëta të pjekura, qershie, kumbulle, erëza të ëmbla si xhenxhefil dhe anise, në shkrirje të ekuilibruar me nuanca lisi të rritur. Shije e thatë dhe e plotë, ajo përkëdhel butësisht qiellzën me qëndrueshmëri të mirë dhe tanine elegante, të shoqëruara me një freski të këndshme dhe harmonike. Përfundim pikant mjaft i gjatë dhe i gjerë.

Patëllxhan Parmigiana, biftek fileto me piper jeshil, mish viçi i pjekur me kore, qengji i pjekur me patate dhe barishte, djathra me moshë mesatare. Temperatura e servirjes: 16-18°C.

wws Maya / Pre-sale Questions Need Help? Contact Us via WhatsApp
Add to Wishlist