Elegia

Primitivo di Manduria DOP Riserva

 2017

 Italia

 Puglia

  Primitivo 100%

  15% Vol

  0,75 cl

 16°-18°C

 Verë e përsosur për t’u kombinuar me pjatat e para dhe të dyta të bazuar në mishrat e kuq. Gjithashtu i shkëlqyeshëm me mish dhe djathëra gjysmë të maturuar.

Add to Wishlist

Përshkrim

Primitivo di Manduria prodhohet nga kantina e Produttori di Manduria (Taranto’ Puglia / Itali).

ELEGIA është e prodhuar nga rrushi i korrur me dorë në  vreshta 50-vjeçare të mbjella me fidanë të Apulias,  vendosur në të njëjtën zonë me Mandurian. Fermentimi  bëhet pas procesit të  kujdesshëm të vjeljes dhe shtypjes së rrushit dhe pason me  termo-kondicionimit në kazanët e çelikut. Kjo pasohet nga maturimi I saj  për 12 muaj në barrikat Allier Franceze.

ELEGIA Primitivo di Manduria ka një ngjyrë të kuqe rubini me reflektime intensive të  shegës.  Aroma është intensive dhe komplekse, nga manaferrat e pjekur (qershi, mjedër, manaferrë)  dhe reçel (kumbull). Sugjerimet pikante të vaniljes dhe notave balsamike në finale janë të qarta. Në degustim, shija është e thatë, e ngrohtë, e butë, tanike,  shije e vazhdueshme, e rrumbullakosur nga diapazoni shijues I esensave  të qëndrueshme.

Informacion shtesë

Kantina

Tipologjia

SHKARKO PDF

Download PDF